Kesätunnelmaa

Kesätunnelmaa

tiistai 12. elokuuta 2025

Karviaisista

 


Tänä vuonna päätin ettei minun puutarhassani 
kasvateta ruokaa supikoirille.
Nimittäin karviaiset näyttävät olevan
niiden herkkua, ja varmaan ovatkin
jo salaa käyneet toteamassa niiden 
kypsyysasteen. Kypsiä ovat.
Monena vuonna rohmut ovat käyneet 
jopa yhdessä yössä tyhjentämässä
pensaat ennenkuin minä olen ehtinyt
kissaa sanoa.
🤨

Nytpä ehätin keräämään kahdesta alapihan
pensaasta kypsät marjat pois -
menkööt metsään ruokailemaan, mokomat.
Yläpihan punaiset karviaiset olisi tarkoitus
syödä - tarkoitan ihmisiä -
suoraan pensaasta joten suojasin ne harsolla.
Saa nähdä toimiiko semmoinen systeemi.

Vadelmia omasta vadelmatarhasta

10 kommenttia:

  1. Vai ovat supikoirat tuollaisia. Marjat ovat hyvännäköisiä, hyvä kun sait pelastettua omaan käyttöön.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niin, etenkin jos piha on metsän laidassa kuten meillä, niin silloin ne saavat rauhassa napostella. Nuo vaaleat karviaiset ovat suurempia meillä kuin punaiset, joten päätin pelastaa ainakin ne.

      Poista
  2. Supikoirille kelpaavat karviaiset?! Jopas nyt jotakin! Onneksi sait pelastettua itsellesikin ainakin osan😅Toivotaan, että suojauksesi toimii!!!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kyllä, ja hyvin tuntuvat homman osaavan vaikka karviainen on piikikäs kasvi. Vielä ainakin on viritykseni toiminut..

      Poista
  3. Meillä myös koira popsii karviaisia

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No onpa aika erikoista. Mutta oman koiran annetaankin niitä napostella, eikö vain 🫶

      Poista
  4. Kivipellon Saila14 elokuuta, 2025 17:19

    Hyvä että sait sadon korjattua karviaisista - jäi supi nuolemaan tassujaan, meillä kettu on jopa maannut puskan päällä ja tyhjentänyt marjat! Upeita vattuja 🥰

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kyllä korjasin, mutta punaiset karviaiset ovat vielä pensaissa. No onpas kettu ollut nälkäinen, ja varmaankin väsynyt ;) Kyllä vadelma on niin herkullinen marja.

      Poista
  5. Hyvä sinä! Saitkin komean sadon marjoja talteen. Meillä ilmeisesti hiiret ja myyrät ovat siirtyneet mansikkamaalta karviaisten ja pensasmustikoiden pariin. Rastaita täällä ei ole näkynyt eikä supikoirastakaan ole havaintoja. Puoliksi syötyjä karviaisia sen sijaan löytyy ympäri pihamaata, varaston rappuselta ja ämpärien takaa. Eikä marjat ole vielä edes kypsiä! Alkaa jo potuttaa mokomat marjavarkaat.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Minna. Noiden supien kanssa pitääkin olla niin sanotusti askeleen edellä jos meinaa saada satoa kerättyä itselleenkin. Tuolta luonnosta löytyy kyllä nälkäisiä suita helpon saaliin toivossa. Luulisi metsistä löytyvän tarpeeksi ravintoa kaikille, vaan nopeus se taitaa olla valttia sielläkin

      Poista

Iloisen onnellista, lupsakkaan leppoisaa,
hymyävän herttaista, rauhallisen rentouttavaa,
nauravan hyväntuulista päivää Sinulle! Kiva kun vierailit sivullani!