 |
| 5.2.2025 |
Minun vuoteni täällä blogimaailmassa alkoi vasta helmikuussa, muutaman välivuoden tauon jälkeen. Oli kyllä mukava palata, koska noiden välivuosien aikana tapahtui kaikenlaista hyvää ja tuntui että nyt voi alkaa uusi elämänvaihe kaikkine uusine suunnitelmineen. Eli tästä on hyvä jatkaa. Samoin tuntui hyvältä palata, koska minua oltiin kuulemma hieman kaipailtukin.
Selasin vuoden aikana kertyneitä postauksia ja ihan uteliaisuuttani laitoin ne katsotuimmuus järjestykseen. No nyt tuli kyllä huonoa suomen kieltä, mutten keksinyt parempaakaan ilmaisua. Mitä enemmän sanamuotoa miettii, sen suurempi todennäköisyys on sanoa se väärin. Suosituimmuusjärjestykseen en voi niitä laittaa koska sana tuntuu väärältä minulle. Mikään juttu blogissani ei ole suosittu. Riittävä vain.
Tässä siis viisi katsotuinta/luetuinta. Klikkaa linkkiä jos haluat palata postaukseen.
Kotipuutarhureita kiinnostaa aina uudet hankinnat,
olipa kyseessä omat tai toisen hankkimat.
Itse "heräsin" kasvien hankintaan melkein liian myöhään
- mutta ennätin kuitenkin.
Minulle sopii erittäin hyvin myöhäiset kasvivalinnat
koska haluan tarkkaan miettiä niiden sijoittelua.
Usein ne menevätkin väliaikaiseen paikkaan.
Monesti ostan kasvin myös tulevia vuosia ajatellen,
jolloin kasvin lisääminen on mielessä.
Yhdestä kasvista kun saa hyvinkin monta kun jaksaa odotella.
Yksittäisen kasvin kohdalla ei niinkään ajattele rahallista sijoitusta
kuin jos ostaisi vaikka kymmenen kerralla.
Ja silloinkaan ei voi olla varma kaikkien kasvien henkiinjäämisestä.
Tuon otsikon takana oli kasvihuone. Sanonta pitää monen asian kohdalla paikkansa. Tiedämme että aina jostain syystä joku on todella halpa mutta ei tulla ajatelleeksi miksi. Onneksi kuitenkin saimme korjailtua kasvarin mieleiseksi parin ensimmäisen vuoden jälkeen. Ja vielähän se pystyssä pysyi tuon viime päivien Hannes-myrskynkin jälkeen. Ilman korjausta siinä tuskin olisi muuta kuin kehikko.
Nyt tietokoneeni tekstinasettelu alkoi temppuilemaan, äsh, enkä saa kunnolla tekstiä samalla lailla asetettua. Alempana toinen "virhe". Menköön sitten vaikka näin.
Tätä postausta oli hauska kirjoittaa.
Tarina lähti kuin itsestään ja kuten postauksessa totesin
"Liikkeelle lähtenyttä junaa on vaikea pysäyttää."
Itselleni ovat tämän tapaiset postaukset kaikkein mieluisimpia kirjoittaa.
joskus aiempina vuosina tipujen kanssa koetut tapahtumat
kuulunevat samaan kategoriaan.
4. Syyskuun haaste
Haasteet ovat aina kivoja, ja niihin osallistuminen mukavaa. Joskus tosin haaste tuottaa päänvaivaa, mutta siinähän sen idea voi ollakin. Joka tapauksessa pyrin vastaamaan kaikkiin saamiini haasteisiin, jos vain mahdollista. Haasteen ideana on vastaamisen jälkeen lähettää kysymykset edelleen valitsemalleen bloggaajalle. Usein nappaan sen avoimena haasteena ennen kuin kukaan ehtii minut siihen haastamaan. On kyllä tervetullut piristys bloggaajalle, varsinkin puutarhaihmiselle silloin jos puutarhassa on meneillään vähän hiljaisempi kausi eikä postattavaa ole.
Joskus pelkkä otsikko herättää mielenkiinnon,
ja niin tässäkin postauksessa taisi käydä.
Koska meillä kalastetaan paljon - myös talvella -
ei kaikenlaisilta sattumuksilta voi välttyä.
Tämänkertainen ihmetyksen aihe oli ihan mahdoton sumu.
Veneilyä sumussa (eikä ihan kotijärvellä) ei pysty
kovin hyvin sanallisesti kuvailla,
vaan sanonkin että se pitäisi kokea itse.
No, olipahan ainutlaatuinen kalareissu missä koki
jotain minkä seuraavalla kerralla kokee kenties eri tavalla.
Tässä olivat viisi katsotuinta postausta vuodelta 2025. Oli mukava palata niiden tunnelmiin taas. Nyt kiitän kaikkia lukijoita, blogiystäviä ja kommentoijia kuluneesta vuodesta. Kuten ennenkin olen sanonut, kommentoinnit ovat tärkeitä - ilman niitä tätä blogia tuskin olisi. Näin se vaan on.
Niin paljon mahtui taas vuoteen tähän,
jota on jäljellä enää ihan vähän.
Kaikki mitä toivot, tapahtukoon,
ja ensi vuonna kaikki toiveesi toteutukoon !
Hyvää Uutta Vuotta 2026 !
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Iloisen onnellista, lupsakkaan leppoisaa,
hymyävän herttaista, rauhallisen rentouttavaa,
nauravan hyväntuulista päivää Sinulle! Kiva kun vierailit sivullani!